Lajme

Ish-diplomati serb: Vuçiqi shpresoi që Kurtit do t’i kundërvihej SHBA-ja, por i doli e kundërta

Ish-ambasadori serb i ish-Jugosllavisë në Britani të Madhe, Vladeta Jankoviq, ka deklaruar sot se nuk mund të ketë konflikt të armatosur derisa në Kosovë është e pranishme NATO-ja.

Gjithashtu ka pranoi se presidenti serb Aleksandar Vuçiq, kishte shpresuar se Kurti do të tërhiqet nëse SHBA-ja do të deklarohej haptazi se nuk do ta përkrahë.

“Sigurisht që Vuçiq ka shpresuar që fanatizmi kokëfortë i Kurtit do ta çojë në tërheqjen e mbështetjes amerikane, por duket se llogaritë ishin bërë gabim, sikurse ishte rasti i marrëveshjes së Washingtonit dhe një sërë të bëmash diplomatike të Vuçiqit. Ky shembull tregon më së miri çmimin që po e paguan diktatura që sundon në Serbi, duke marrë parasysh se të gjitha këto gabime do të ishin të pakuptimta nëse vendimet do t’i merrte një Parlament dhe Qeveri e zgjidhur e lirë, e jo një njeri i paqëndrueshëm”, ka shtuar ish-ambasadori serb.

I pyetur të komentojë reagimet e Beogradit, përkatësisht presidentit Aleksandar Vuçiq, Jankoviq tha se nuk e ka të qartë se çfarë do të thoshte dërgimi i ambasadorit rus në kufirin me Kosovën.

“Nëse me këtë duan të thonë që Rusia do të na mbrojë nëse vie deri te lufta, një gjë të tillë zor se do ta gëlltisnin edhe njerëzit më të verbër të Vuçiqit. Ndër reagimet më të këqija po numëroj fluturimet e helikopterëve dhe aeroplanëve – që shihet qartë se është një shfaqje parazgjedhore duke tentuar të tregoj muskujt dhe të degradoj ushtrinë”, ka thënë për fund Jankoviq.