Lajme

Von Cramon kërkon dënimin e protestuesve që sulmuan KFOR-in

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka shtuar edhe një kërkesë në tri të tjerat që parashtroi Bashkimi Evropian për Kosovën të enjten.

Von Cramon ka kërkuar “hetim të plotë dhe ndjekje penale të autorëve të sulmeve kundër ushtarëve të KFOR-it”.

Ajo është shprehur mirënjohëse për shërbimin që kryejnë trupat e KFOR-it në Kosovë.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell, ka njoftuar të enjten tri kërkesat për Qeverinë e Kosovës.

“Zgjedhje lokale të reja të menjëhershme, sigurimi i pjesëmarrjes së serbëve të Kosovës, nisja e punës për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe brenda dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja”, janë tri kërkesat e parashtruara.