Bota

Shkon në mbi 600 numri i të vdekurve nga konflikti Izrael – Palestinë

Të paktën 300 izraelitë janë vrarë dhe dhjetëra janë kidnapuar në sulmin që ndodhi nga militantët palestinezë të shtunën, ka bërë të ditur Ambasada e Izraelit në Turqi, duke cituar deklaratat e Ministrisë së Shëndetësisë të Izraelit, bën të ditur BBC.

Rreth 2000 persona po trajtohen në spitale në jug të Izraelit, 19 prej tyre në gjendje të rëndë.

Në total 313 palestinezë janë vrarë e afro 2000 janë lënduar në sulmet ajrore izraelite në Gaza.

Ndërkohë autoritetet e Izraelit kanë bërë të ditur se janë vrarë edhe qindra palestinezë të armatosur që ishin futur në territorin izraelit. Po ashtu nga Ushtria e izraelit është thënë se dhjetëra palestinezë janë burgosur.