Lajme

Molliqaj: Qeverinë e kanë rrëzuar dialogu dhe Gjykata Speciale

Dardan Molliqaj nga PSD ka vlerësua se kjo parti në bashkëpunim me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës kanë ndërtuar koalicionin e fitores.
Në Analizën Zgjedhore ai përmendi tre elementet e krijimit të këtij koalicioni parazgjedhor.

“Së pari ishte bashkëpunimi në disa prej temave të rëndësishme të momentit. E dyta ishte ajo që ne e konsiderojmë si të rëndësishme sepse bashkimi i forcave AAK-PSD e fuste në gare këtë koalicion për të qenë i pari dhe e treta fuqia realizuese e këtij bashkimi ishte e madhe në kuptimin e realizimit të programit”.

Molliqaj ka folur edhe për taksën, duke thënë se pozicioni i taksës është i qartë dhe populli kur voton duhet ta dijë që po e voton ekskluzivisht për dialogun me Kosovën dhe Serbinë.

“Deri në prillin e ardhshëm do të arrihet marrëveshje Kosovë- Serbi”, tha Molliqaj

“Kush do që voton për koalicionin tonë voton për konceptin e taksës dhe këmbimin mes taksës”, tha ai.

Molliqaj i pyetur se a do të sjellë taksa njohje, ai tha se insistimi për mbajtjen e taksës e ndryshon llojin e dialogut me Serbinë, percjell Indeksonline.

“Nuk munden me thënë në mënyrë shëkmbimore mirëpo, ajo që mundem me thënë insistimi për mbajtjen e taksës e ndërron llojin e dialogut me Serbinë”, tha ai

“Çështja e taksës e ka marrë epilogun vet, është në dorë të qytetarit, nëse qytetarit e votojnë konceptin tonë tregojnë që janë pro taksës”, u shpreh Molliqaj

“Unë mendoj që edhe Qeveria është ra për shkak dy temave, kurse edhe qeveria e ardhshme do të ndërtohet për shkak dy temave te njejta “, tha ai.

Molliqaj përmendi se këto dy tema janë , dialogu dhe Gjkata Speciale.

“Këto dy tema e kanë rrëzuar Qeverinë”, tha ai