Lajme

Daçiq: Njohja e Kosovës është e papranueshme

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë Ivica Daçiq ka thënë se qëndrimi i Beogradit në dialogun me Prishtinën është “kristal i qartë”, duke thënë se nuk ka bisedime të mëtejshme derisa të përmbushet marrëveshja e Brukselit.

Ai për Euronews Serbia deklaroi se “anëtarësimi i Kosovës në organizatat ndërkombëtare dhe njohja ndërkombëtare janë të papranueshme”.

Daçiq në Konferencën e Sigurisë në Mynih, pas panelit për Ballkanin Perëndimor, i cili ishte i mbyllur për publikun, deklaroi se iu tha pjesëmarrësve se Serbia dëshiron paqen, por se sipas tij “ është veçanërisht irrituese kur të gjithë flasin për parimin e integritetit territorial dhe askush nuk mendon për Serbinë”, përcjell Danas

Ai tha se në panel ka përsëritur se kjo nuk është një temë e re dhe se është diskutuar para 10 vjetëve në Mynih dhe konferenca të ngjashme, dhe se ka marrë pjesë në emër të Serbisë “në një projekt evropian të quajtur Marrëveshja e Brukselit”.

Nëse do të ishim nën presion nga Angela Merkeli dhe Hillary Clintoni dhe Catherine Ashtoni dhe e gjithë BE-ja, (Hashim) Thaçi dhe unë e nënshkruam atë marrëveshje (Brukseli) vetëm për të pritur 11 vjet më vonë (Albin) Kurtin për të thënë se nuk është i interesuar për të.” Për çfarë integriteti të BE-së po flisni këtu? Dhe çfarë mund të presin pjesëmarrësit e të gjitha këtyre bisedimeve nëse ju e trajtoni kështu Marrëveshjen e Brukselit”, tha kryediplomati serb, transmeton Klankosova.tv.

I pyetur se çfarë donte të thoshte presidenti serb Aleksandar Vuçiq kur theksoi se Serbia kishte gjetur mirëkuptim më të madh, Daçiq tha se kjo do të thotë se të gjithë e dinin se çfarë dëshironte Serbia dhe se kishin dëgjuar nga përfaqësuesit e huaj se i dinin se cilat ishin qëndrimet e Serbisë apo disa vija të kuqe, pra gjëra të papranueshme.

.