Lajme

Babai dhe i biri nga Presheva janë arrestuar për kontrabandimin e emigrantëve

Ne baze te burimeve te siguruara portali Ministria e Lajmevetransmeton se,ne territorin e komunes se Presheves sot policia serbe arrestoi nje burre 56 vjecar dhe djalin e tij 27 vjecar,te dyshuar per trafikim ilegal te 13 emigranteve nga Afganistani.

Personat me iniciale V.SH dhe F.SH ,dyshohen se kane shkelur keto vepra:

-kalim te paligjshem te kufirit sheteror dhe kontrabandim te qenieve njerezore.Sipas burime te policise,4 shetas afgane i gjenden ne shtepine e tyre,dhe 9 emigrante te tjere u gjenden ne nje objekt tjeter afer shtepise.

Emigrantet kane shprehur interesimin e tyre per azil ne shtetin e Republikes se Serbise dhe porkohesisht jane vendosur ne Qendren per Pranin te Komesariatit per Refugjatet dhe Emigracion,thuhet ne kumtesen e policise,

Te dyshuarve iu caktua mbajtja policore per 48 ore dhe pas intevistimit me urdherin e zv.prokurorit te Prokurorise se Larte Publike ne Vranje do ti caktohet masa e paraburgimit deri ne 30 dite.