LajmeTë fundit

ZHVILLIME DRAMATIKE NË KOALICIONIN QEVERITAR: VESELI I DEL KUNDËR HARADINAJT

Kadri Veseli është shprehur kundër konfrontimit dhe kushtëzimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për heqjen e taksës, disa orë pari kryeministri Ramush Haradinaj i dërgoi një letër vendeve të Quintit përmes së cilës kushtëzonte heqjen e taksës ndaj Serbisë dhe kërkonte nisjen e një konference ndërkombëtare për arritjen e një marrëveshjeje finale mes Kosovës dhe Serbisë.

Kosova nuk duhet të konfrontohet me SHBA-të dhe BE-në dhe “gjuha e kushtëzimeve” ndaj partnerëve të saj nuk e ndihmon Kosovën, ka thënë kryeparlamentari Kadri Veseli pas një takimi që pati sot me ambasadorin amerikan, Philip Kosnett, në Prishtinë.

“Kosovës nuk i duhet kursi i konfrontimit me SHBA-të e as me BE-në. Përkundrazi! Gjuha e kushtëzimeve ndaj partnereve tonë kryesorë strategjikë si SHBA dhe BE nuk do ta ndihmojë Kosovën as në mbrojtje të sovranitetit dhe integritetit territorial, e as në rrugën e saj drejt integrimeve euroatlantike”, u shpreh Veseli, duke u shpreh haptas kundër kushtëzimit që kryeministri Haradinaj u ka bërë vendeve të Quintit për taksën.