Bota

Ai ka 15 miliardë dollarë dhe 23 fëmijë: Kështu jeton sundimtari i Dubait

Jeta private e sundimtarit të Dubait ka qenë prej vitesh nën syrin e publikut botëror. Ne besojmë se shumë prej jush nuk dinë shumë se kush është Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

Ja disa fakte interesante rreth tij.

Sundimtari i Dubait, sipas informacioneve jozyrtare, ka 23 fëmijë me disa gra dhe është një nga njerëzit më të pasur në botë. Ai është pronar i Godolphin, konglomerati më i madh i organizatorëve të mbarështimit të kuajve dhe garave të kuajve dhe shpesh shihet me mbretëreshën e Britanisë Elizabeth duke parë garën në hipodromën Ascot në Londër, që është ngjarja më e rëndësishme sportive në Britani së bashku me tenisin Wimbledon. turneun.

Disa detaje të tjera…

1) Shejh Mohammed bin Rashid Al Maktoum ka lindur më 15 korrik 1949 dhe është një anëtar i shquar i monarkisë absolute të Emirateve të Bashkuara Arabe, e cila përbëhet nga shtatë shtete të Gjirit Arab.

2) Ai është Zëvendës President, Ministër i Mbrojtjes dhe Kryeministër i Emirateve të Bashkuara Arabe.

3) Kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe është Abu Dhabi, dhe qyteti i dytë më i rëndësishëm është Dubai, ku Al Maktoum është sundimtar.

4) Sheikh Mohammed është monarku i pestë më i pasur në botë, dhe pasuria e tij personale vlerësohet në pak më shumë se 15 miliardë dollarë!

5) Sheikh Mohammed ka 10 milionë ndjekës në Twitter dhe pothuajse 5 milionë në Instagram.

Një jetë e trazuar dashurie

Sundimtari i Dubait ka gjashtë gra, edhe pse disa media spekulojnë se ai ka në fakt shtatë. Nuk dihet shumë për ta, në fakt – pothuajse asgjë. Princesha Haya ishte më e ekspozuara në media dhe emrat e bashkëshorteve të tjera janë të vështira për t’u gjetur. Dy nga gratë e Shehut janë ende të panjohura për publikun – dihet vetëm se njëra vjen nga Gjermania, dhe tjetra nga Maroku. Emri zyrtar dhe gruaja e tij e parë është Sheikha Hind Bint Maktoum Bin Juma Al Maktoum, dhe përndryshe ajo është kushërira e tij e parë. Ata kishin dymbëdhjetë fëmijë në martesë dhe jetojnë në një pallat në Dubai. Gruaja e dytë e Sheikh Mohammedit është nga Libani dhe emri i saj është Delilah Aloula. Ata u martuan në vitin 1979 dhe patën katër vajza.

Më pas u martua me një marokene me të cilën pati dy djem dhe dy vajza. Fëmijët u rritën nga Hind Bint dhe spekulohet se kur fëmijët u rritën, ata u zhvendosën në Britaninë e Madhe, ku jetojnë në pronën e babait të tyre. Nuk ka asnjë lajm për Delilah për gati 20 vjet. Në vitin 1993, sheiku u martua edhe me greken Zoe Grigorakos, por martesa u prish shumë shpejt. Ata kishin një vajzë. Vajza u rrit me nënën e saj në Greqi dhe u rrit si katolike, por pasi u rrit u transferua në Dubai dhe pranoi Islamin dhe ndryshoi emrin e saj në arabisht. Në ndërkohë, shehu u martua edhe me një modele të panjohur gjermane, me të cilën pati një djalë dhe martesa u prish shpejt. Djali u rrit nga gruaja zyrtare e Shehut dhe kushëriri Hind.

Pas aventurave të përmendura, vijmë tek martesa e tij me princeshën Haya. Në sytë e publikut është martesa e tij më e ekspozuar, çifti u njoh në Spanjë dhe dy vite më vonë, në vitin 2004, u martuan në shoqërinë e të afërmve të tyre më të afërt. Ata kishin dy fëmijë në martesë. Martesa u prit me thikë, shkaktoi skandale në Dubai pasi sheiku kishte tashmë një grua zyrtare, të parë dhe të respektuar. Nga ana tjetër, Haja properëndimore dhe e arsimuar me stilin e saj modern të jetesës nuk i përshtatej idealit të gruas që donte publiku. Familja gjithashtu nuk donte ta pranonte dhe gjërat u përmirësuan vetëm kur ajo lindi një vajzë.