Lajme

Zviceranët kthehen nga pushimet: mbi dy orë e gjysmë pritje në Gotthard

Trafiku i dendur me rastin e kthimit nga pushimet ka shkaktuar bllokim trafiku në portalin jugor të tunelit Gotthard këtë të shtunë, transmeton albinfo.ch. Në shumë kantone, pushimet verore përfundojnë këtë javë.

Kolona e makinave është shtrirë midis lokaliteteve në Kantonin

Ticino, Biasca dhe Airolo në një gjatësi prej 13 kilometrash. Këtë e ka bërë të ditur Klubi Touring Switzerland (TCS) në Twitter, shkruan sf.ch. Kjo çoi në një humbje kohe prej më shumë se dy orë e gjysmë.

Që në mëngjesin e së premtes, vëllimi i trafikut në Gotthard çoi në bllokim trafiku midis Quinto dhe Airolo përpara portalit jugor të tunelit Gotthard. Ndërsa nga ora 11:00 kolona ishte rritur në tetë kilometra. Udhëtarëve u duhej të bënin durim për një orë e 40 minuta.

Rreth mesditës, bllokimi i trafikut në Ticino ra në shtatë kilometra. Në drejtim të kundërt, në mesditë dhe në orët e hershme të pasdites kishte nga tre deri në katër kilometra bllokime trafiku.

Pushimet marrin fund në 15 kantone – kjo është pasqyrohet edhe në Gotthard

Touring Club Schweiz (TCS) ka paralajmëruar për bllokime trafiku përpara tunelit Gotthard për të gjitha fundjavat e gushtit, përcjell albinfo.ch. Po ashtu autostrada A2 dhe San Bernardino janë prekur nga kjo.

Në 15 kantone, veçanërisht në Zvicrën gjermanishtfolëse, pushimet shkollore mbarojnë në këtë fundjavë. Në disa kantone të Zvicrës frëngjishtfolëse dhe Zvicrës gjermanishtfolëse, kjo do të ndodhë më 22 gusht.