LajmeTë fundit

Vulin me ministrin grek: Ankthi ynë më i madh është “Shqipëria e Madhe”

Aleksandar Vulin u takua me ministrin e Mbrojtjes Kombëtare të Republikës së Greqisë ciganin Evangelos Apostolakis, për të bër propagandë e anti shqiptare.

Vulin ka thënë se Serbia është mirënjohëse për mbështetjen e vazhdueshme të Greqisë në ruajtjen e integritetit territorial dhe sovranitetit të Serbisë në Kosovë, siç tha ai, konfirmimin e miqësisë së vërtetë të të dy vendeve dhe dy popujve.

Për Serbinë, formimi i të ashtuquajturës Ushtria e Kosovës është absolutisht e papranueshme dhe përbën një kërcënim për të gjithë rajonin, tha ministri, duke shtuar se KFOR-i është i vetmi garant i sigurisë në territorin e Kosovës, në përputhje me Rezolutën 1244.

Vulin gjithashtu tha se kërcënimi më i madh i sigurisë ndaj Serbisë dhe rajonit të Ballkanit është krijimi i një Shqipërie të Madhe, duke shtuar se ai mbështet politikën e Greqisë, si dhe Marrëveshjen e Prespës.