Lajme

Vuçiq: Mund të më thërrasin në Bruksel vetëm pas formimit të Asociacionit, nuk ka kuptim të shkoj si turist

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, tha sot se mund ta thërrasin në Bruksel vetëm pasi të formohet Asociacioni, në mënyrë që gjithçka tjetër të jetë për hir të turizmit.

Vuçiq është pyetur për njoftimin e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, se do të ftojë liderët e Kosovës dhe Serbisë në Bruksel në për të shtyrë planin evropian.

I pyetur për të komentuar deklaratën e kryeministrit të Kosovës, i cili tha se janë 11 kryetarë të komunave në Serbi që nuk janë të kombësisë serbe dhe nuk kanë komunitete të veçanta, Vuçiq ka theksuar se kjo është marrëzi dhe vrazhdësi.

Ai do të donte të barazonte statusin juridik, politik, shtetëror-juridik të Serbisë dhe atë që ai e quan Republika e Kosovës. Ne po diskutojmë tani sepse nuk janë të njëjta. Ju nuk keni çfarë të diskutoni për Serbinë qendrore. Ne kemi një temë dhe është në tavolinë.Serbia dhe Kosova, kur dikush mendon se ka të drejtë të jetë arrogant, sepse mendon se ka patronë të mëdhenj, çfarë duhet të bëjmë? Këto janë truke të pakuptimta që nuk më shkojnë mirë”, ka theksuar Vuçiq.

I pyetur se çfarë ka biseduar me ambasadorët e Quintit.

“Më thanë se çfarë mendojnë për Kosovën, kurse unë çfarë mendoj për Kosovën nënvizoi Vuçiq”.