Bota

Vdiq Kryetari i Parlamentit Evropian, David Sassoli

Kreu i Parlamentit Evropian, David Sassoli, vdiq natën e 11 janarit në Itali në moshën 65-vjeçare, tha zëdhënësi i tij Roberto Quillo.

“Sassoli vdiq në orën 1:15 të mëngjesit (…) në Aviano (Itali), ku ai ishte shtruar në spital. Data dhe vendndodhja e varrimit do të bëhet e ditur në orët në vijim”, ka shkruar Quillo në Twitter.

Një ditë më parë, Parlamenti Evropian lëshoi një komunikatë në Bruksel për shtrimin në spital të Presidentit të tij David Sassoli me komplikime për shkak të “mosfunksionimit të sistemit imunitar”.

Ata vunë në dukje se politikani ishte në një spital në Itali që prej 26 dhjetorit.

Sassoli ka përfaqësuar socialistët në Parlamentin Evropian që nga viti 2009. Në shtator, ai pësoi një pneumoni të rëndë dhe u sëmur pikërisht në seancën plenare. Ai shkoi në Itali për mjekim, filloi të kishte komplikime dhe u kthye në punë vetëm në nëntor. Ai nuk i kishte drejtuar për një kohë të gjatë seancat plenare dhe nuk kishte marrë pjesë në takimet e nivelit të lartë të Bashkimit Evropian (BE).

Në dhjetor, Sassoli njoftoi se nuk do të kandidojë për rizgjedhje në Parlamentin Evropian. Zgjedhja e pasuesit të tij për gjysmën e dytë të mandatit parlamentar ishte caktuar për 13 janar.