BotaTë fundit

Trump njofton heqjen e sanksioneve ndaj Turqisë

SHBA do të heqë sanksionet ndaj Turqisë për ofensivën e saj të fundit kundër luftëtarëve kurdë në veri-lindje të Sirisë, tha Trump.

Vendimi vjen pasi Rusia dhe Turqia ranë dakord për të zgjatur një armëpushim përgjatë kufirit sirian, me vendosjen e trupave ruse.

Ofensiva e Turqisë filloi pas vendimit të papritur të Presidentit Trump për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria veriore në fillim të këtij muaji.

“Lëreni që dikush tjetër të luftojë mbi këtë rërë të gjatë të gjakut”, tha presidenti.

“Sanksionet do të hiqen nëse nuk ndodh diçka për të cilën ne nuk jemi të kënaqur,” njoftoi ai në një deklaratë në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën.