FutbollSporti

Testohet sistemi i ndriçimit në ‘Arenën Kombëtare’, shikoni spektaklin e dritave

Punimet në stadiumin Arena Kombëtare janë në fazën finale, ndërsa tashmë ka përfundunduar edhe vendosja e stolave por edhe e fushës së gjelbër. Së fundmi në imapntin që do të ketë një kapacitet prej 21 mijë e 777 vedesh është testuar edhe sistemi i ndriçimit, për të cilin sekretari i fedratës shqiptare të futbollit Ilir Shulku është shprehur:

VIDEO https://youtu.be/UO9zORm2cHM?t=1
“Stadiumi i ri kombëtar është investimi më i madh i federatës shqiptare të futbollit, që na bën të ndihemi krenar për nivelin që është arritur në këtë impiant. Siç e shikoni kemi arritur në fazën finale të punimeve dhe aktualisht po testohet sistemi i ndriçimit për të arritur në ndeshjen inauguese të 17 nëntorit kundër Francës. Vendosja e stolave ka përfunduar ashtu si edhe tapeti i fushës që është instaluar javën e kaluar. Po punohet me intensitet maksimal në ambientet e tribunës qendrore dhe gjëja më e rëndësishme për sot është që po testojmë sistemin e ndriçimit. Nga parametrat është në të njëjtin nivel me stadiumet ndërkombëtare si I Liverpoolit, manchesterit, Schalke-s, e të tjera. E veçanta e këtij sistemi është që mund të përdoret edhe për koncerte, evente të ndryshme, spektakle.”