LajmeTë fundit

Palet, me prane dakordinimit per “perkufizim”, se sa per modelin e dy Gjermanive.

Lajm i mire per Presheven, palet me shume te dakorduara per “perkufizim” se per modelin e dy Gjermanive, raporton Ministria Lajmeve

Sot, ne Berlin po mbahet Samiti i shteteve te Balkanit Perendimor.Pjesmarres jane edhe lideret e Kosoves, Shqiperise e Serbise, te cileve ne njefar menyre edhe u eshte organizuar ky samit.
Pas kembulsive te Presidentit Thaci, per bashkimin e Presheves e Bujanocit me Kosove, i cili edhe sot ne deklarat e tija publike, flet per keto qytete si te jene pjese e Kosoves, njesoj edhe pala serbe nuk e pranon si afatgjate modelin e dy Gjermanive, e cila po shihet si mundesi e normalozimit te marrdhenjeve Shqiptaro Serbe ne Balkan.
Presidenti serb Vucic, i cili ne njefare menyre e pranon se Kosova eshte teritor i humbur per Serbine, thot se palet duhet te rishikojn kufijt, dhe vija kufitare te ndahet sipas shumices perberse etnike ne ato vende, qe rrjedhimisht qytetin e Presheves me 95% shqiptar e nxjerr ne anen e Kosoves.
Sot,pritet qe dy lideret, Kancelarja Merkel sikur edhe Presidenti Frances Makron te nxjerrin nen hije, si zgjidhje modelin e “luftes se ftoft”, ku Gjermani ishte ndare ne Lindore e Perendimore,e nuk e njihnin njera tjetren si shtete te pavarura, por funksionin pavarur ndaj njera tjetres.
Sipas burimeve tona, ky model nuk shihet si zgjidhje afatgjate as nga dy kryeqendrat botrore,Washingtoni e Moskva,dhe qe rikthen ne funksion,planin qe te dyja palet parimisht e kane pranuar, perkufizim te kufirit shqiptaro – serb.
Ne kete mes, me te lumtur mund te gjinden qytetaret shqiptar te Lugines se Presheves, njeherit dhe dy lideret shqiptar, Presidenti Thaci e Kryeministri Edi Rama. Shqiptaret e Lugines do te realizojn endrren per bashkim me Kosoven, deri sa Presidenti Thaci,do te realizoj endrren e kahmotshmte te rinise se tij,clirimin e Shqiptarve nga “pushtimi” serb, deri sa Kryeministri Rama, pret qe pas marrveshjes se se normalizimit te raporteve shqiptaro-serbe, te nxjerr iden e “bashkimit kombetar” Kosove – Shqiperi.
Kjo e fundit,shihet edhe si “problem” nga opozita ne Shqiperi e Kosove, rrespektivisht Sali Berisha e Ilir Meta,te cilet nuk duan qe z.Rama te jet lideri qe propozoj bashkimin e shume kerkuar nga shqiptaret, deri sa Albin Kurti i Vetvendosjes,gjate gjithe kohes ka qene lider i idese se Bashkimit, nuk do qe Rama ta marr ate merite. LDK, gjate gjithe kesaj kohe, sidomos kreu Isa Mustafa,eshte me i permbajtur ne keto momente.
Ramush Haradinaj, kryeministri Kosovar, si fitues ne lufte, edhe kesaj rradhe do dal humbes ne politike.
Serbia deri sa “merr diqka” nga Kosova, perfiton edhe afatizimin e integrimit ne Bashkimin e Europian, cka e ben me te lehte Presidentin Vucic ta pranoj kete marreveshje/ministrialajmeve.com