Sporti

Majlinda Kelmend dhe Nora Gjakova kualifikohen në gjysmëfinale

13:38 – Nora Gjakova ka arritur ta mposhtë Pauline Starke nga gjermania.

Gjakove me këtë fitore ka arritur që të kaloj në gjysmëfinale, duke siguruar që të jetë në garë për medalje në kategorinë deri në 57kg.

13:34 – Majlinda Kelmendi ka arritur ta mposhtë Karolina Pienkowaska nga Polonia.

Kelmendi ka arritur që të kaloj në gjysmë finale të garës, duke siguruar garën për medalje në kategorinë deri në 52 kg.


Majlinda dhe Nora janë kualifikuar në çerekfinale të Lojërave Olimpike, duke triumfuar kundër Kocher në kategorinë -52 kg, respektivisht kundër Gnettos në kategorinë -57.

Majlinda Kelmendi e ka nisur mbarë rrugën drejt medaljes në Lojërat Evropiane “Minsk 2019”, raporton Gazeta Express.

Kampionia Olimpike mundi zviceranen, Fabienne Kocher, kategoria -52 kg, për t’u kualifikuar në çerekfinale.