Bota

Irani lëshon edhe raketa balistike drejt Izraelit!!!Irani

SULMI IRANIAN NDAJ IZRAELIT :

  • Irani lëshoi mbi 200 dronë dhe raketa në Izrael, shumica dërrmuese u kapën përpara se të hynin në hapësirën ajrore izraelite.
  • Forcat ajrore amerikane dhe britanike morën pjesë në kërcënimet neutralizuese përpara se të hynin në hapësirën ajrore izraelite.
  • Dëme të vogla të pësuar në bazën ushtarake të Izraelit në jug të vendit.
  • Nuk raportohet për viktima izraelite në këtë pikë.
  • Hapësirat ajrore të disa vendeve të rajonit janë mbyllur, mbrojtja ajrore në gatishmëri të lartë.
  • Aleatët perëndimorë të Izraelit dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së dënojnë sulmin iranian.
  • Mbështetje e rëndësishme dypartiake e SHBA-së për Izraelin.
  • Izraeli bën thirrje për mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila do të mbahet më vonë sot.
  • Zyrtarët izraelitë zotohen se do të vijnë një hakmarrje e rëndësishme.