Lajme

Haziri: Nuk do të ketë marrëveshje Kosovë-Serbi para zgjedhjeve në SHBA

Haziri është shprehur pesimist se mes Kosovës dhe Serbisë mund të ketë marrëveshje para zgjedhjeve në SHBA.

“Nuk besoj se do të ketë marrëveshje para Nëntorit. Unë i kam humbur shpresat. Kjo për shkak se iku muaji Gusht. Po të kishte ndonjë takim atëherë kur edhe u shtye, e një tjetër më pas në Bruksel, mbase Shtatori do të ishte muaji i Kosovës, por tash nuk besoj”, tha mes tjerash Haziri në dokumentarin “Expose”.

Ndryshe, më 4 shtator do të mbahet takimi mes delegacioneve të larta të Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë në Uashington.

Takimi është thirrur nga emisari special i SHBA-ve për dialogun, Richard Grenell dhe në të pritet të finalizohen marrëveshje ekonomike.