Sporti

El Clasico: Rezultatet e të gjitha ndeshjeve mes dy rivalëve në Kupën e Mbretit

Real Madridi dhe Barcelona do të përballen në Kupën e Mbretit këtë sezon për të 35-n dhe 36-n herë. Që të dy klubet i kanë fituar nga 10 përballje në të kaluarën.

El Clasico e parë në këtë garë, që atëherë njihej me emrin Coronation Cup, u zhvillua në vitin 1902. Barcelona e fitoi atë ndeshje me rezultat 3:1 dhe të dy skuadrat u takuan përsëri pas 14 vjetëve, kur katalonasit e braktisën ndeshjes, në protestë ndaj vendimeve të gjyqtarit, transmeton Gazeta Express.

Këta janë rezultatet e të gjitha ndeshjeve mes Real Madridit dhe Barcelonës:

 •  1902. Gjysmëfinale. Barcelona 3-1 Real Madrid
 • 1916. Gjysmëfinale. Barcelona 2-1 Real Madrid. Real Madrid 4-1 Barcelona. Real Madrid 6-6 Barcelona. Real Madrid 4-2 Barcelona
 • 1926. Çerekfinale: Real Madrid 1-5 Barcelona. Barcelona 3-0 Real Madrid.
 • 1936. Finale. Real Madrid 2-1 Barcelona.
 • 1943. Gjysmëfinale: Barcelona 3-0 Real Madrid. Real Madrid 11-1 Barcelona.
 • 1954. Gjysmëfinale. Real Madrid 1-0 Barcelona. Barcelona 3-1 Real Madrid
 • 1957. Çerekfinale. Real Madrid 2-2 Barcelona. Barcelona 6-1 Real Madrid
 • 1959. Gjysmëfinale. Real Madrid 2-4 Barcelona. Barcelona 3-1 Real Madrid.
 • 1962. Çerekfinale. Real Madrid 0-1 Barcelona. Barcelona 1-3 Real Madrid.
 • 1968. Finale. Barcelona 1-0 Real Madrid
 • 1970. Çerekfinale. Real Madrid 2-0 Barcelona. Barcelona 1-1 Real Madrid
 • 1973. Finale. Real Madrid 4-0 Barcelona
 • 1982. Finale. Barcelona 2-1 Real Madrid
 • 1989. Finale. Barcelona 2-0 Real Madrid
 • 1992. Gjysmëfinale. Real Madrid 1-1 Barcelona. Barcelona 1-2 Real Madrid.
 • 1996. 1/8 e finales. Barcelona 3-2 Real Madrid. Real Madrid 1-1 Barcelona
 • 2010. Finale. Real Madrid 1-0 Barcelona.
 • 2012. Çerekfinale. Real Madrid 1-2 Barcelona. Barcelona 1-1 Real Madrid
 • 2013. Gjysmëfinale. Real Madrid 1-1 Barcelona. Barcelona 1-3 Real Madrid
 • 2014. Finale. Real Madrid 2-1 Barcelona.