LajmeTeknologji

Huawei shet mbi 200 milionë telefona në 2018

Huawei ka vendosur një rekord të ri për vete duke transportuar më shumë se 200 milionë telefona në 2018, tha kompania në një deklaratë të dielën.

Krijuesi i telefonave kinez tha se numrat u nxitën kryesisht nga suksesi i produkteve si P20, Honor 10 dhe Mate 20.

Dërgesat e telefonave të Huawei janë rritur nga 3 milion njësi në 2010, shtoi kompania.

Vitin e kaluar, Huawei tha se shiti 153 milionë njësi. Kompania tejkaloi Apple në tremujorin e dytë të vitit 2018 për t’u bërë shitësi i dytë më i madh i telefonit në botë, sipas kompanisë hulumtuese Canalys.

“Në tregun global të telefonave, Huawei ka kaluar prej të qenuri një ‘tjetër’ statistikor për t’u renditur në mesin e Top 3 lojtarëve në botë,” tha kompania në deklaratën e tyre zyrtare.

Megjithë sukseset e tij këtë vit, Huawei ende ka hasur disa sfida, veçanërisht me qeverinë amerikane. Në shkurt, zyrtarët e inteligjencës amerikane këshilluan amerikanët që të mos blinin produkte Huawei për shkak të frikës se po përdoreshin për të spiunuar për qeverinë kineze.

Në janar, AT&T u tërhoq nga një marrëveshje për të shitur Huawei Mate 10 Pro, dhe Verizon thuhet se e ndoqi hapin e tyre.