Lajme

Brnabiq thirrje Kosovës që t’i bashkohet “Open Balkan”: Do të përfitojë shumë nga kjo nismë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabić u ka bërë thirrje të gjithëve në Ballkan që nuk janë përfshirë në nismën “Ballkani i Hapur”, përfshirë edhe Kosovën, që t’i bashkohen kësaj nisme, duke theksuar se ftesa është gjithmonë e hapur.

“Qytetarët që jetojnë në rajon do të përfitojnë jashtëzakonisht nga kjo nismë,” tha Bërnabic në përgjigje të pyetjeve nga Seminari i 101-të Rose-Roth në Asamblenë Parlamentare të NATO-s, “Integrimi Euro-Atlantik, Partneriteti për Paqe dhe hapa të mëtejshëm në adresimin e sfidave të mbetura. “në Ballkanin Perëndimor”, që po mbahet në Kuvendin e Serbisë.

Brnabić tha se Serbia i jep “mbështetje të plotë” Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për të marrë fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian sepse siç u shpreh ajo, “Ata e meritojnë plotësisht”.