Lajme

‘Ballkanit të Hapur’ në i bashkohen Mali i Zi dhe Bosnja

Për dy ditë me radhë Maqedonia e Veriut do të jetë nikoqire e samitit “Ballkani i Hapur”. ku pritet ti bashkohen edhe disa shtete fqinje.

Më 7 dhe 8 qershor, kryeministri Dimitar Kovaçevski, do të presë kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ndërkaq këtë herë tryeza do të jetë më e gjerë.

Pjesëmarrës për herë të parë në kuadër të këtij samiti do të jetë edhe kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq dhe po ashtu nga Bosnja dhe Hercegovina do të marrë pjesë, Zoran Tegeltija, kryesues i këshillit të ministrave të këtij shteti