Bota

Arrestohet e akuzohet për vrasje polici që vrau afro-amerikanin në Minneapolis

Një oficer policie, i pushuar nga puna pas vdekjes së afrikano-amerikanit George Floyd në Minneapolis të Shteteve të Bashkuara, u arrestua dhe u akuzua për vrasje.

Derek Chauvin është një nga katër oficerët e policisë që u pushuan nga puna pas vdekjes së Floydit të hënën në paraburgim.

Ngjarja shkaktoi protesta, plaçkitje dhe zjarrvënie, pasi Chauvin dhe oficerët e tjerë u shfaqen në një video duke e shtypur me gjunjë Floydin.

Floyd vdiq më vonë në spital.

Prokurori i Qarkut Henepin, Mike Freeman, tha se Chauvin akuzohet për vrasje të shkallës së tretë dhe theksoi se hetimi i oficerëve të tjerë është duke vazhduar.

Ai tha se “parasheh akuza” për tre oficerët e tjerë, por nuk dha më shumë detaje.

Shumë shpejt pasi akuzat u bënë publike, prokurori i përgjithshëm i SHBA-së, William Barr, tha se Departamenti i Drejtësisë dhe FBI-ja janë duke kryer “një hetim të pavarur për të përcaktuar nëse është shkelur ndonjë ligj federal i të drejtave civile”.

Barr tha se videoja e arrestimit të Floydit “është e frikshme për t’u parë dhe thellësisht shqetësuese”.