Lajme

Vuçiq për tensionet në veri: Telefonova Lajçakun, i thash t’i frenojë ose do t’i frenojmë ne!

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç është shprehur se ka biseduar me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Vuçiç deklaroi se i ka kërkuar Lajçak të frenojë palën kosovare dhe nëse nuk do të jetë në gjendje për ta bërë një gjë të tillë, atëherë do të jetë vetë ai që do t’i ndalojë.

Më thanë se jemi duke punuar dhe më pas i bënë ata të tërhiqen. Sidoqoftë, duhet të keni parasysh, sipas intelegjencës sonë, se për atë që bënë sot, ata kishin mbështetjen e së paku një shteti, dhe ky nuk është një vend i BE-së së sotme”, tha Vuçiç.