Lajme

Vuçiq: Albin Kurti është fajtori kryesor për situatën në veri

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është pronocuar në konferencë për shtyp në lidhje me situatën e krijuar në veri të Kosovës.

Vuçiq në fjalimin e tij fajësoi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin për situatën e krijuar në veri, ku mbetem disa të vrarë.

Viktima e parë ishte anëtari i policisë së Kosovës, më pastaj 3 të tjerë janë vrarë i grupit të armatosur.

Presidenti serb deklaroi se qeveria e Serbisë dhe serbët duhet të ruajnë qetësinë, ndërsa shumicën e lajmeve të mediumeve kosovare i quajti të pavërteta dhe gënjeshtra