Bota

Vazhdojnë përplasjet mes Turqisë dhe Greqisë për krizën me refugjatë

Zyrtarët e Turqisë kanë deklaruar se forcat greke kanë vrarë një refugjat dhe kanë plagosur pesë të tjerë, gjatë përpjekjes së tyre për ta kaluar kufirin mes dy shteteve.

Këtë e kanë mohuar autoritetet greke, duke e quajtur pretendimin si lajm të rremë.

Turqia e alarmuar nga mundësia e shpërthimit të një vale të re refugjatësh nga veriperëndimi i Sirisë, javën e kaluar hapi kufijtë për refugjatët që menjëherë ia mësynë rrugës drejt Evropës, raporton KTV.