Lajme

Trafiku i Pashkëve në Gjermani shkakton bllokime në Gotthard, 50 minuta pritje

Sezoni i bllokimit të trafikut në Zvicër fillon një javë para Pashkëve. Shkak për këtë konsiderohet të jenë fqinjët, pasi trafiku i Pashkëve tashmë ka filluar në Gjermani.

Trafiku famëkeq i Pashkëve në jug filloi një javë para festave të këtij viti. Të premten pasdite, makinat u vunë në radhë për pesë kilometra përpara portalit verior Gotthard. Trafiku u ndal

edhe në anën jugore pranë Italisë, shkruan Blick.

Një nga arsyet e grumbullimit në autostradën që shkon në jug ka të ngjarë të jetë fillimi i pushimeve në 11 shtete federale gjermane këtë fundjavë, duke përfshirë dy fqinjet: Baden-Württemberg dhe Bavari.

Nga e mërkura rrugët do të jenë edhe më të mbushura me njerëz

Të enjten, Zyra Federale e Rrugëve (Astra) u kujtoi njerëzve se trafiku i Pashkëve fillon herët të mërkurën pasdite para festave – pra javën e ardhshme. Nga e diela e Pashkëve e në vazhdim priten bllokime trafiku në drejtim të kundërt.

Masat nga kantoni Uri për frenimin e trafikut kanë hyrë në fuqi që nga e mërkura: hyrjet e autostradës në Göschenen dhe Wassen në drejtimin jugor do të mbyllen nëse bllokimi i trafikut është tre kilometra i gjatë. Kjo do të thotë që udhëtimi në jug nga Amsteg duhet të jetë i mundur vetëm nëpërmjet autostradës, transmeton albinfo.ch.

Nëse bllokohet trafiku për tetë kilometra, shpejtësia në autostradën midis Altdorf dhe Amsteg reduktohet në 80 km/h. Kjo synon të ngadalësojë udhëtimin dhe gjithashtu të zvogëlojë rrezikun e aksidenteve. Për shkak se bllokimet e trafikut në Gotthard po rriteshin vazhdimisht, kantoni Uri filloi një projekt për menaxhimin e bllokimit të trafikut së bashku me Astra vitin e kaluar.