Lajme

Thaçi: Ka ardhur koha që Kurti me grupin e tij të ballafaqohen me drejtësi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk ka dashur të komentoj takimin e kryeministrit Albin Kurti me kryetaren e KQZ-së, Valdete Daka, në konferencën ku u pyet lidhur me mbajtjes e zgjedhjeve.

Megjithatë, Thaçi tha se ka ardhur koha që Kurti dhe siç u shpreh ai, grupi i tij, të ballafaqohen me drejtësi.
“Unë nuk komentoj takimet për të cilin nuk kam ndonjë informatë që ka ndodhur dje. Ju e dini që ajo nuk është zyrë vendimmarrëse prandaj mirë që takohen, mirë që diskutojnë por nuk është një proces i njëanshëm. Unë do të ftoj e diskutoj me të gjithë spektrin politik sa i përket zgjedhjet në Podujevë, por gjithmonë duke i respektuar këshillat. Para se të mendohet për hapat tjerë, Kurti dhe grupi i tij ka ardhur koha që të ballafaqohen me drejtësi. Edhe ai edhe Xhelal Sveçla, edhe ministrja e drejtësisë Albulena Haxhiu, që për këta muaj e kanë shkel edhe kushtetutën edhe ligjet, raporton koha.

Sa i përket dialogut, Thaçi tha se nuk mund të dihet kur do të nisë ai, porse përkushtimi i SHBA-së është inkurajues.

“Askush nuk mund ta përcaktojë ditën apo javën kur do të vazhdohet dialogu. Është inkurajuese përkushtimi i Amerikës që t’i shtyjë gjërat më përpara derisa neve si Kosovë na mbetet të punojmë bashkërisht pa dallime.