LajmeTë fundit

Rrëfehet familja e shqiptarit të Kosovës që u plagos nga polici serb në Medvegjë

Policia e Kosovës ka nisur hetimet për plagosjen e së martës në pikën kufitare me Serbinë.

Video ne Link : https://youtu.be/g3Hr8H2rj1A

Milazim Murati u plagos me armë zjarri, derisa po priste drunj në fshatin Gërbac të Medvegjës, zonë kjo në Serbi. Policia, për KTV-në, ka konfirmuar se për rastin ka kontaktuar edhe me Policinë e Serbisë dhe organet tjera ndërkombëtare në Kosovë, raporton KTV.

Familja e shtetasit kosovar, i cili gjithashtu ka nënshtetësi të Serbisë, por së fundmi janë zhvendosur për të jetuar në Kamenicë, insistojnë se prona është e familjes së tyre dhe s’është pronë shtetërore.

Naim Murati thotë që vëllai i tij u qëllua nga policë serbë. Mjekët thonë se gjendja e Milazim Muratit, tashmë është stabile.

Ky nuk është rasti i parë i problemeve të tilla në pikat kufitare mes Kosovës e Serbisë.

Në fshatin Uglar, në pikën kufitare mes Kosovës e Serbisë, në vitin 2011, ishte vrarë një 14-vjeçar, i cili po priste dru në mal bashkë me familjarë të tij.