Lajme

Prokuroria Themelore e Prishtinës kërkon 30 ditë paraburgim për Dardan Molliqajn

Prokuroria Themelore e Prishtinës ka paraqitur kërkesë në gjykatën kompetente për caktimin e masës së paraburgimit ndaj kreut të PSD-së, Dardan Molliqaj dhe aktivistit të kësaj partie Adem Megjuani.

Paraburgimi ndaj tyre po kërkohet në drejtim të veprës penale “sulmi ndaj personit zyrtar”.

Lajmin e ka bërë të ditur për Express zëdhënësja e Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Laureta Ulaj.

Rastit të cilit i referoheni ju njoftojmë se Prokuroria Themelore në Prishtinë ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj dy (2) të ndaluarve, në drejtim të veprës penale “Sulmi ndaj personit zyrtar”, sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës”, ka konfirmuar Ulaj.

Gjatë ditës së sotme, Partia Socialdemokrate ka kërkuar që të lirohen menjëherë kryetari i partisë, Dardan Molliqaj dhe aktivisti Adem Megjuani, të cilët u arrestuan dje lidhur me protestën e së shtunës që u mbajt kundër propozimit për shtrenjtim të rrymës.

Sipas PSD-së, Megjuani është lajmëruar vetë dje në polici ndërsa Molliqaj u arrestua në oborrin e televizionit T7, ku edhe ishte planifikuar që të jepte intervistë për emisionin “Pressing