PijeShëndetësi

Përfitimet nga konsumimi i ujit me limon

Nga: Dr. Besa Vranovci

Përfitimet nga konsumimi i ujit me limon janë të shumta. Pirja e ujit me limon ka shumë përfitime. Çdo mëngjes shtrydhni lëngun e gjysmë limoni në një gotë me ujë .

Pirja e ujit me limon është një këshillë e zakonshme shëndetësore. Limoni është një depo i vitaminës C, balancon nivelin alkalik të pH, forcon sistemin imunitar, forcon sistemet imunologjike dhe të tretjes për të punuar rregullisht,ndihmon në luftën e trupit kundër kancerit dhe siguron shërimin e shpejtë të plagëve. Lëngu i limonit gjithashtu pastron gjakun. Ndihmon trupin për të hequr toksinat në gjak, balancon sheqerin në gjak. Gjithashtu e bën më të lehtë humbjen në peshë. Limoni zvogëlon ndjenjën e urisë falë fibrave pektin që përmban

Çfarë përmban limoni?

Limoni përmban kalium, vitaminë C, fibra, proteina, karbohidrate dhe minerale të ndryshme. Vitamina C dhe substanca e quajtur bioflavonoid në limon janë veçanërisht të mira për muret e enëve.

Limoni balancon nivelin PH alkaline

Për të luftuar sëmundjet kronike është shumë e rëndësishme për të ruajtur ekuilibrin alkalik në trup. Megjithëse limoni përmban acid, ajo ndihmon në alkalizimin e trupit kur konsumohet.

Lëngu i limonit forcon sistemin tuaj imunitar

Shumë e pasur me vitaminë C, limoni gjithashtu ndihmon që sistemet imunologjike dhe digjestive të funksionojnë siç duhet, të luftojnë kancerin dhe të ndihmojnë plagët të shërohen shpejt.

Lëngu i limonit pastron gjakun

Lëngu i limonit ndihmon trupin të pastrohet nga toksinat në gjak.

Lëngu i limonit balancon sheqerin në gjak

Falë acidit natyror që gjendet në lëngun e limonit, ndihmon në balncimin e sheqerit të marrë nga ushqimet.

Lëng limoni ju ndihmon të humbni peshë

Limoni zvogëlon ndjenjën e urisë falë fibrave pektin që përmban. Në përgjithësi, sa më shumë që konsumoni ushqime alkaline, aq më shpejt ju humbni peshë.

Lëngu i limonit është një diuretik i madh

Pastron trupin dhe lehtësisht heq toksinat. Në këtë mënyrë, traktati juaj urinar është më i shëndetshëm.

Lëngu i limonit ndihmon tretjen

Lëngu i limonit të freskët, pastron veshkat dhe sistemin e tretjes. Ndihmon trupin për të hequr toksinat.

Ndalon resorbimin (osteporozën) e kockave

Vitamina C në lëng limoni ndihmon trupin të absorbojë kalcium dhe kështu të luftojë resorbimin kockave.

Ndihmon tek foshnjat në zhvillimin e kockave

Gjatë shtatzënisë, dy lugë lëng limoni të shtrydhur, të përziera me ujë ndihmojnë në zhvillimin e eshtrave të foshnjës.

Lëngu i limonit është i mirë për pagjumësinë

Lëngu i limonit ju bën të fle më mirë.

Lëngu i limonit pastron lëkurën tuaj

Vitamina C është e mirë për rrudhat dhe pikat e zeza në lëkurë. Pastron toksina në gjak. Për të rritur efektin e ujit të ngrohtë që pini në mëngjes, ju gjithashtu mund të aplikoni lëng limoni direkt në lëkurën tuaj.

Lëngu i limonit është i mirë për nervat, forcon përqendrimin dhe kujtesën

Kaliumi në lëngun e limonit ndihmon në trurin dhe qelizat nervore. Forcon përqendrimin dhe kujtesën, qetëson sistemin nervor. Trupi juaj humbet vitaminën C gjatë stresit . Limon ju ndihmon të rifitoni këtë vitamina.

Lëngu i limonit lufton infeksionet

Limoni përmban acid citric, dhe në saje të këtij acidi ndihmon në luftimin e infeksioneve.

Lëngu i limonit është i mirë për ftohjet dhe kollitjet

Është shumë efektive në luftimin e ftohjes dhe gripit kur shtohet dhe përzihet me mjaltin në një gotë me ujë të nxehtë.

Lëngu i limonit është i mirë për astmë dhe alergji, freskon frymën tuaj

Një lugë çaji me lëng limoni i përzier me pak ujë të ngrohtë, kur pihet para ngrënies, ndihmon të marrim frymë më lehtë.

Parandalon çrregullimet kardiovaskulare

Limoni është i pasur me kalium. Ndërsa kontributi i kaliumit në zemër dhe në muskujt është i njohur mirë, balancon tensionin e gjakut.

Antioksidantë që gjenden në limon, është argumentuar se parandalojnë çrregullimet kardiovaskulare.

Parandalon mungesën e hekurit

Nëse nuk ka hekur të mjaftueshëm në ushqimin që hani, mungesa e hekurit në organizëm do të vërehet me kalimin e kohës. Limoni përmban hekur dhe gjithashtu rrit absorbimin e hekurit në ushqime.

Zvogëlon kolesterolin

Në disa studime të bëra, diosmina dhe hesperidina substanca të gjetura në limon është pare se e ulnin kolesterolin.

Lufton rrudhat

Limoni mbron kolagjenin. Niveli i kolagjenit zvogëlohet me moshën dhe shkakton rrudha.

Redukton rrezikun e kancerit

Në një studim, u pa se ushqimi i bazuar në pemë dhe perime parandalon disa lloje të kancerit. Megjithëse nuk është provuar ende, hulumtimi sugjeron se frutat e agrumeve parandalojnë kancerin.

Uji me limon ka efekt kundër gurëve në veshka

Kur përqëndrimi i kripës ne veshkë rritet me kohë mund të formohen gurët në veshka. Acidi citrik që gjendet ne limon e rrit sasinë e urinës dhe pH dhe parandalon formimin e gurëve ne veshka.

Hulumtimet që janë bërē, në personat të cilët kanë pas gurë në veshka, pasi kanë pirë së paku 100 ml ujë me limon në ditë, është parë se problemet e tilla kanë fillu të largohen, pra, kjo zvogëlon rrezikun e formimit të gurit të veshkave.

Uji me limon i shëndetshëm edhe për mëlqinë

Pirja e ujit limon ndihmon për të aktivizuar enzimat e tretjes në mëlçi. Është gjithashtu e dobishme në rregullimin e nivelit të oksigjenit të gjakut.

Uji me limon për kapsllëk

Uji limoni rekomandohet gjithashtu për ata që vuajnë nga kapsllëku. Prandaj, çdo mëngjes mund të pini ujë të ngrohtë me limon.

Për kujdesin ndaj flokëve

Lëngu i limonit përdoret për kujdesin ndaj flokëve, i bën flokët të ndrjçojnë dhe i forcon ato.

A mund të konsumohet lëngu i limonit në stomak bosh?

Pirja e lëngut të limonit në stomak bosh është një nga rekomandimet shëndetësore të rekomanduara nga ekspertët. Megjithatë, kur mbingarkohet, mund të shkaktojë,gërryerjen e smaltit të dhëmbëve dhe ndjeshmërinë e dhëmbëve, djegien dhe refluksin e lukthit për shkak të përmbajtjes acidike të limonit.

Disa nga dëmet e limonit nëse konsumohet tepër

▪️ Konsumimi i tepërt ilimonit mund të shkaktojë gjakderdhje të mishit të dhëmbëve.

▪️ Konsumimi i tepërt i limonit mund të dëmtojë sistemin nervor.

▪️ Njerëzit të cilët nuk duan të humbin peshë duhet të përdorin me kujdes limonin.Përndryshe, limoni është ndër frutat që ofrojnë humbje peshe.

▪️ Nëse konsumohet shumë, kjo mund të çojë në shikim të dëmtuar.

▪️ Aplikimi i limonit direkt në lëkurë në formën e tij të pastër mund të shkaktojë acarim të lëkurës.

▪️ Rekomandohet që njerëzit me plagë në gojë të mos konsumojnë limon të tepërt. Si acid, mund të shkaktojë gjakderdhje të plagëve.

▪️ Rekomandohet që njerëzit me presion të gjakut të mos konsumojnë shumë limon.Gjithashtu mund të shkaktojë rënien e presionit të gjakut.

▪️ Meqë ka shumë acid në limon, mund të shkaktojë probleme të tilla si rritje e aciditetit të lukthit, ulçera dhe gastriti.