Bota

“Numri i viktimave në Turqi mund të shkojë deri në 10 mijë”

Numri i të vdekurve nga tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë jugore dhe Sirinë veriore mund të shkojë deri në 10 mijë, ka vlerësuar Instituti i Gjeologjisë së Shteteve të Bashkuara, shkruan Sky News

Në raportin e tij, ky institut ka thënë se ka mundësi prej 47% se numri i të vdekurve mund të jetë prej 1 mijë deri në 10 mijë.

Instituti vlerësoi se mundësitë për 100 deri 1 mijë të vrarë janë 27%, kurse 20% janë shanset që numri mund të jetë prej 10 mijë deri në 100 mijë.

Një total prej 640 njerëzve kanë vdekur në të dy vendet e prekura deri më tani, sipas Associated Press.

Mijëra të tjerë janë lënduar dhe ekipit e kërkimit janë duke vazhdur të kërkojnë për të mbijetuarit.