Lajme

Mediat serbe: Zgjedhjet e jashtëzakoshme parlamentare në Serbi të mundshme në shtator

Zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare në Serbi mund të mbahen që në shtator, mëson “Blic” jozyrtarisht nga kreu i SNS-së.

Informacionet e Blicit për datën e përafërt të zgjedhjeve vijnë pas fjalimit të ashpër të liderit të partisë dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në mbledhjen e samitit të SNS-së, përcjell “Novosti”.

“Më mirë të shkosh në opozitë sesa të lëmë interesat partiake dhe private të drejtojnë vendin. Unë jam gati të shkoj në zgjedhje si kandidat për kryeministër, por nuk do të dorëzohem nën shantazh”, tha Vuçiq.

Një aludim i një ndryshimi të plotë në panoramën aktuale politike në vend është bërë gjatë përmbledhjes së seancës së fundit të Kuvendit Kombëtar kushtuar Kosovës dhe Metohisë. Vuçiq tha se SNS ishte e vetme në mbrojtjen e interesave shtetërore dhe se kishte popullin me vete. Vuçiq tha gjithashtu se i kishte mjaftuar të korruptuarit që donin të pasuroheshin në kurriz të partisë, duke iu referuar shpesh atij në punët e tyre të zymta dhe sa herë që duhej të kishin luftuar për vendin dhe popullin, ata ishin të parët që kthejnë shpinën.”

Vuçiq e mbylli prezantimin me fjalët: Serbia do të fitojë.