Lajme

LDK-ja thotë se i ka 64 vota për ta formuar Qeverinë Hoti

Arben Gashi pas mbledhje së LDK-së ku kreu i partisë Isa Mustafa ua prezantoi deputetëve qeverinë e re, tha se ishte mbledhje informuese.

“I pranishëm ishte edhe kandidati për kryeministër Avdullah Hoti. Me formalizimin e koalicioneve që po presim të bëhet shpejt, brenda ditës së sotme dhe nesër, të procedojmë me kërkesën për seancë të jashtëzakonshme për formimin e qeverisë së Kosovës”, tha Gashi, raporton koha.

Ai tha se pritet të formalizojnë mbi 61 deputetë, më pas do ta njoftojnë presidentin dhe ai do të lëshojë dekret për mandatarin.

Sipas Gashit, LDK-ja ende nuk ka nënshkruar asnjë koalicion.

Ai tha se të ftuar në takimin e sotme, kanë qenë të gjithë deputetët e LDK-së, përfshirë Vjosa Osmanin, porse kujtojmë se Osmani s’qe e pranishme në këtë takim.

Gashi tha se “më rezulton që i kemi 64 vota”.

“Lista Serbe do të jetë pjesë e koalicionit qeverisës”, u shpreh ai.

Tutje, Gashi ka thënë se “njëri nga ministrat e Listës Serbe mund të jetë zëvendëskryeministër”.