Bota

Irani ekzekuton spiunin e supozuar të CIA-s

Autoritetet iraniane ekzekutuan një qytetar të tyre, pasi e akuzuan si një spiun i CIA-s, lajmëroi të shtunën IRIB, televizionit shtetëror iranian.

Njeriu ishte një bashkëpunëtor i Departamentit të Studimeve hapësirën e Ministrisë së Mbrojtjes të Iranit.

Ai dhe gruaja e tij u arrestuan në vitin 2010 në bazë të aktakuzës për spiunazh në llogari të shërbimit sekret amerikan, ku siç thanë autoritetet, në banesën e tyre gjetën “prova të qarta”.

Ishte një gjykatë ushtarake ajo që e çoi të akuzuarin në litar, ndërsa gruaja e tij ka marrë një dënim prej pesëmbëdhjetë vjet burgim.