Lajme

Idro Seferi: 8 aktivist nga Shqipëria të komunitetit LGBT janë sulmuar fizikisht dhe rrahur sot në Beograd

Gazetari i njohur shqiptar i cili jeton në Beograd njofton se sot janë rrahur tetë aktivist shqiptar të komunitetit LGBT në Beograd, përcjell Ministria e Lajemeve.

Më poshtë mund ta lexoni njoftimin e plotë
Tete aktivist nga Shqiperia te komunitetit LGBT jane sulmuar fizikisht dhe rrahur duke u kthyer nga Euro Pride 2022. Aktivistet nga Tirana ishin pa percjelle te policise drejt hotelit te tyre. Dy prej tyre jane lenduar me rend dhe sapo u morren per nje vizite nga mjeket e emergjences. Aktivistet nuk jane lenduar rend, por kane dhimbje koke dhe kane kaluar momente shoku. Mjeket jane duke pare nivelin e lendimeve te tyre. Policia ka arritur ne vendin e ngjarjes. Te gjithe aktivistet jane mire. Jane sulmuar nga nje grup prej 10 personash radikal pas perfundimit te shetitjes dhe koncerteve ne kuader te Euro Pride qe u mbajt gjate gjithe javes. Sot ka qene dita e fundit e aktiviteteve.