Bota

Gjermani, mijëra qytetarë në mbështetje të migrantëve të bllokuar në Greqi

Protestuesit në Berlin u bënë thirrje sot vendeve të Bashkimit Evropian të lejojnë migrantët, të bllokuar në kampe greke, të hyjnë në to, përpara se BE të bëjë propozime këtë javë se si të ndihmojmë pas zjarrit në kampin Moria në ishullin e Lesbos, i cili la 12,000 njerëz pa strehë mbi kokë.

Pas zjarrit në kamp më 9 shtator, Gjermania ra dakord të pranonte 1,553 migrantë, por pjesëmarrësit në protestë në Berlin po kërkojnë më shumë veprim, raporton Reuters.

Të veshur me maska mbrojtëse, në përputhje me rregullat e paraqitura për shkak të virusit korona, rreth 5,000 njerëz mbanin pankarta me mbishkrime “Ne kemi hapësirë!”, “Çfarë tjetër duhet të ndodhë?”, “Evakuoni Moria menjëherë”, “Turp për ju, BE” dhe ” Strehimore, mos u mbyllni “.

“Unë mendoj se është e papranueshme të jetosh në një nga pjesët më të pasura të botës dhe për disa arsye kemi frikë nga 15,000 njerëz dhe ekziston një diskutim i përjetshëm se kush mund t’i ndihmojë ata njerëz”, tha protestuesi Oliver Bock.

Komisioni Evropian duhet të paraqesë propozime të reja mbi migracionin këtë javë. Për pesë vjet, blloku evropian nuk ka arritur të bie dakord mbi një politikë të përbashkët azili, pasi kancelarja gjermane Angela Merkel lejoi hyrjen për 1.2 milion migrantë që kërkojnë mbrojtje në Gjermani.

Ministri i Punëve të Brendshme të Gjermanisë Horst Seehofer tha për “Bild am Sonntag” se ai pret që Komisioni Evropian të del me një propozim të qëndrueshëm në mënyrë që të ketë një marrëveshje politike mbi politikën evropiane të azilit deri në fund të vitit.

Ai shtoi se nuk pret që më shumë se 100,000 migrantë të hyjnë në Gjermani këtë vit.