BotaTë fundit

Forcat Kurde rrëzojn një helikopter të ushtrisë turke

Helikopteri ushtarak turk për të cilin zyrtarët turq thanë se ishte rrëzuar u rrëzua nga luftëtarët e SDF.

Luftëtarët e Forcave Demokratike Siriane (SDF) bën një rezistencë epike kundër ushtrisë turke dhe mercenarëve të tyre xhihadistë në frontin lindor të qytetit Ayn Issa në veri të Sirisë.

Ndërsa ushtria turke u përpoq të merrte të rënet dhe të plagosurit nga fusha e betejës me 3 helikopterë Sikorsky, luftëtarët e SDF rrëzua njërin prej helikopterëve.

Ushtria dhe media turke raportuan incidentin si një “aksident” në përpjekje për të fshehur goditjet që ata kanë pësuar në ofensivën e tyre ushtarake, duke tëntuar të pushtonin Sirinë Veriore dhe Lindore.