Bota

Forcat izraelite vrasin një fëmijë palestinez dhe plagosin 2 të tjerë 

Forcat izraelite vranë një palestinez 15-vjeçar dhe plagosën 2 persona në qytetin Jericho (Eriha) në Bregun Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu.

Ushtarët izraelitë bastisën kampin e refugjatëve Aqaba Jabr në qytetin Jericho në jug të Bregut Perëndimor.

Ministria palestineze e Shëndetësisë njoftoi se në bastisjen e ushtarëve izraelitë me plumba të vërtetë, 15-vjeçari Mohammed Bilhan humbi jetën nga plumbat që e goditën në kokë, gjoks dhe stomak. Gjithashtu theksohet se në bastisje u plagosën 2 palestinezë.

Ushtarët izraelitë sot bastisën edhe kampin e refugjatëve Al-Ayn në qytetin Nablus të Bregut Perëndimor dhe plagosën 3 palestinezë.

Që nga fillimi i vitit, ushtria izraelite ka shtuar operacionet e bastisjes dhe ndalimit në pjesë të ndryshme të Bregut Perëndimor të pushtuar, ku është përqendruar popullsia palestineze.

Këtë vit, 96 palestinezë humbën jetën në bastisjet dhe sulmet e forcave izraelite dhe kolonëve hebrenj në Bregun Perëndimor.