Lajme

Daçiq: Nuk ka njohje të pavarësisë së Kosovës dhe as pranim të anëtarësimit të Kosovës në OKB

Ministri i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq në seancën e sotme të Kuvendit të Serbisë mohoi pretendimet se lidershipi aktual shtetëror ka ndërmarrë diçka që është nën interesat kombëtare dhe shtetërore, që do të thotë se nuk ka njohje të pavarësisë së Kosovës dhe se nuk ka pranim të anëtarësimit të Kosovës. në organizatat ndërkombëtare, pra në Kombet e Bashkuara (OKB).

Ai përkujtoi se sot në Nju Jork po mbahet seanca e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për aktualitetin dhe situatën në “Kosovë e Metohi”në gjashtë muajt e fundit.

Sipas tij, zhvillimet e fundit rreth arrestimeve, persekutimeve dhe ngjarjeve në Banjska nuk janë përfshirë në raportin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Daçiq tha se presidenti i shtetit ka vendosur që Ana Brnabiq të marrë pjesë në seancë në emër të Serbisë dhe se “qytetari Osmani” të marrë pjesë në emër të institucioneve të Prishtinës, sepse kështu shkruhet në tabelën përballë lokalit. ku ajo do të ulet.