Teknologji

Benyamin Ahmed është 12-vjeçar i cili fitoi 1 milion dollarë duke krijuar NFT

Ai është vetëm 12 vjeç, por ky djalë nga Londra është tashmë një milioner i vetë-bërë. Gjithçka nga krijimi i avatarëve në internet – kur ai nuk është i zënë duke bërë detyrat e matematikës. Benyamin Ahmed, një nxënës i klasës së tetë me aftësi për të krijuar imazhe origjinale të njohura si NFT, e ka kthyer aftësinë e tij në një portofol masiv kripto me vlerë rreth 1 milion dollarë. Dhe ai e bëri atë në më pak se një vit.

Koleksioni i tij i nënshkrimit prej 3,350 imazhesh me pikselë paraqet balena të veshura me kapele bejsbolli ose shirita djersitjeje, pipa duhan ose kapele të sipërme, me një shumëllojshmëri të sfondeve shumëngjyrëshe.

Këto NFT – shkurtim për argumentet jo të këmbyeshëm – janë avatarë vizatimorë, me të drejtë autori dixhitale, të cilët janë shumë të kërkuar në grupin e bitcoin dhe metaverse. Disa nga “Balenat e çuditshme” të Ahmedit janë shitur për 20,000 dollarë.

“Vendosa për një balenë sepse dikush që zotëron 1000 bitcoin quhet balenë”, tha Ahmed për The Post.

Ai mësoi për NFT-të kur një mik i babait të tij, i cili është programues për bursën e Londrës, bleu një imazh të Rare Pepe për 27,000 dollarë.

“Në atë kohë dukej tepër e shtrenjtë, por shoku i babait tim shiti NFT-në e tij vetëm disa muaj më vonë për gjysmë milioni dollarë,” tha Ahmed, “u bëra i magjepsur që dikush ishte i gatshëm të paguante kaq shumë për një jpeg!”

Dhe kjo lloj fitimi nuk ishte e pazakontë. NFT-të më të njohura janë nga koleksioni CryptoPunks, me disa avatarë që kushtojnë miliona. Në vitin 2021, shitjet e NFT arritën në 25 miliardë dollarë.

Kështu, djali i guximshëm, i cili mësoi bazat e kodimit kur ishte vetëm pesë vjeç, mësoi veten se si të përdorte Open Sea, tregu më i madh në internet NFT, dhe si të krijonte fotografitë e tij të profilit. Ai publikoi “Wird Whales” në qershor të 2021.

Pas nisjes së tij, Ahmed postoi një temë në Twitter për krijimin e balenave të tij. Postimet e tij u bënë virale dhe ai u bë një njeri i famshëm në universin NFT. Ai tani po bashkëpunon në koleksione të tjera me stilistë që kanë punuar për Marvel dhe Disney.

Deri më sot, koleksionet për të cilat ai ka punuar janë tregtuar me një vlerë marramendëse prej 15 milionë dollarësh, thotë ai. Ai ka fituar personalisht rreth 1 milion dollarë, të cilat i mban të gjitha në kriptovaluta. Ai nuk ka konvertuar asnjë qindarkë dhe nuk ka as një llogari bankare tradicionale. Ai nuk ka blerë asgjë nga pasuria e tij e papritur

Ekziston rreziku që gjithçka mund të shkojë në zero, por nuk më duhen ende paratë,” tha ai. “Unë jam i bindur se çmimet [kripto] do të rriten shumë më tepër nga këtu.”

Nxënësi i klasës së 8-të, i cili kënaqet me notin dhe taekwondo-në kur nuk është duke e majmur portofolin e tij kripto, fillimisht donte të heshtte për suksesin e tij mahnitës. Por kur historia e tij filloi të bëhej tituj, miqtë dhe familjarët e morën vesh dhe filluan ta urojnë atë me shumicë. Gjyshërit e tij janë veçanërisht krenarë për sukseset e tij.

“Gjyshi im është vërtet i sëmurë për momentin, kështu që ishte emocionuese ta shihja atë duke ndjekur të gjithë mbulimin me krenari,” tha Ahmed.

“Nuk janë paratë, por momentet si ky që më sjellin më shumë lumturi.”