Lajme

“Aleanca e heshtur, Haradinaj ka mbështetje direkte nga Merkel”

Gjermania mbështet drejtpërdrejtë Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, citon sajti Demostat duke u thirrur në burime diplomatike perëndimore.

“Haradinaj dhe gjermanët … këmbëngulin në ruajtjen e integritetit të Kosovës, ndryshe nga Shtetet e Bashkuara. Në këtë kontekst, kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se nuk ka ndryshime në kufijtë e Ballkanit, e cila është shkaktuar kryesisht nga frika e Kutisë së Pandorës për pjesën tjetër të këtij rajoni, që serbët dhe kroatët në BiH dhe shqiptarët në Maqedoninë veriore duhet të vazhdojnë në të njëjtën rrugë “, citon citati i diplomacisë.

Për zhgënjimin e Beogradit nga Berlini flet gjithashtu edhe mesazhi i kësaj jave i kreut të diplomacisë serbe Ivica Daçiç, shkruan b92.

Daçiç tha para gazetarëve se “disa vende po luajnë një lojë të dyfishtë rreth Kosovës”, duke thënë se nuk po flet për Shtetet e Bashkuara, shkruan Demostat.

Duke e shikuar mbështetjen e Gjermanisë, pozita e Ramush Haradinajt në krye të qeverisë së Kosovës konsiderohet të jetë “e paqëndrueshme dhe e pasigurt”, pasi Amerika, që është aleati më i rëndësishëm i Prishtinës në Perëndim, insiston në heqjen e taksave , duke shkruar edhe për vizitën që në fundjavë pati në Kosovë Nënsekretari i Shtetit për Çështjet Politike David Hale, shkruhet në tekst.FacebookTwitterGoogle+WhatsAppViber