Sporti

Xhudisti Akil Gjakova kualifikohet në gjysmëfinalen e madhe të Grand Slam në Paris

Japonezja pësoi disfatë nga Distria Krasniqi. Distria është në gjysmëfinalen e madhe në kategorinë -52 kg. Gjakova si luan dërrmon Karapetianin, emri i Kosovës ngritë në këmbi 20 mijë shikues në Paris. Ferdinand Karapetian nga Armenia mposhtet pas vazhdimeve nga trimi i Kosovës Akil Gjakova. Xhudisti ynë kualifikohet në gjysmëfinalen e madhe të Grand Slam në Paris. .Tsogtbbaatar Tsend-Ochir.

Akil Gjakova (-73 kg) kualifikohet në çerekfinale, i cili e mundi rumunin Alexandru Raicu

Distria çon në këmbë mbi 20 mijë shikues në Paris. Distria Krasniqi luftoi si luaneshë, duke e dominuar luftën në përballje me brazilianen
Gabriela Chibana. Distria triumfoi për 2 minuta me ippon dhe kualifikohet në çerekfinalen e madhe.

Akil Gjakova (-73 kg) bëri luftë të madhe dhe e mposhti gjermanin Igor Wandtke. Lufta mes përfaqësuesit të Kosovës dhe atij gjerman, ka qenë shumë e fortë, ku Akili fitoi pas vazhdimeve, me pikë të artë. Akili vazhdon tutje me synime që të futet në zonën e medaljeve.