Teknologji

Një video promocionale shfaq Nokia 9 me 5 kamera në anën e pasme

Telefoni kryesor Nokia 9 spekulohej të lansohej vitin e kaluar, dhe ndërsa rrjedhjet fillestare sugjeruan se pajisja do të debutonte në Q4 2018, kjo nuk ndodhi.

HMD në vend të saj zbuloi Nokia 8.1, por duket sikur ne mund të shohim Nokia 9 këtë vit.

Një video promocionale e zbuluar na jep pamjen më të qartë në pajisjen, e cila ka pesë kamera në pjesën e prapme dhe kthimin e markës PureView.

Sigurisht, PureView ishte një nga tiparet e Nokia gjatë ditëve të Windows Phone, me pajisje si Lumia 1020 që ofronin një sensor 41MP shumë kohë para se telefonat Huawei. Do të jetë interesante të shihet se çfarë ofron Nokia 9 në këtë front.

Sa i përket pjesës tjetër të pajisjes, video sugjeron që do të shohim një ekran QHD prej 5.99 inç me PureDisplay HDR10 tech – shumë si Nokia 8.1 dhe Nokia 7.1, por me një rezolucion më të lartë – dhe pajisja do të shfaqë Snapdragon 845 së bashku me 6GB RAM dhe 128GB memorie të brendshme.