Bota

VIDEO/ Protestuesit kurdë sulmojnë dhe me pas djegin bazën turke

Një person është vrarë pasi protestuesit sulmuan një bazë turke në Shiladze, të shtunën në rajonin Amedi të provincës Duhok të Kurdistanit. Ata po protestonin ndaj sulmeve ajrore turke që kanë vrarë të paktën gjashtë civilë këtë javë.

Demonstrata filloi fillimisht në Shiladze ku protestuesit lexuan një deklaratë që dënonin sulmet ajrore.

“Një numër i madh civilësh u vranë nga bombardimet nga ushtria turke”, tha një zëdhënës i kurdëve.

“Ne duam që populli ynë të mos jetë më viktima në tokën tonë , “vazhdoi ai.” Ne jemi një komb paqësor. Ne jemi kundër konfliktit … Ne po kërkojmë një zgjidhje për të zgjidhur tensionet “.

Protestuesit i kërkuan qeverisë rajonale të Kurdistanit (KRG), parlamentit dhe partive politike në Rajonin e Kurdistanit të luajnë një rol në zgjidhjen e problemit.

Një grup protestuesish u drejtuan pastaj drejt bazës turke në qytetin Sirye, ata sulmuan bazën, duke djegur shumë automjete të ushtrisë turke.

Një protestues u vra dhe 10 të tjerë u plagosën, sipas Dr. Najib Saeed, drejtor i Shëndetit Amedi.