Bota

Trump urdhëron anijet luftarake amerikane që të ‘rrëzojnë dhe shkatërrojnë’ anijet iraniane ‘ngacmuese’

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka njoftuar se ka urdhëruar Marinën amerikane të “rrëzonte dhe shkatërronte” anijet e Iranit nëse “ngacmojnë” anijet amerikane në det.

Ky njoftim erdhi disa ditë pasi 13 anije iraniane kërcënuan marinën amerikane në Gjirin Persik, transmeton Telegrafi.

Në një shkrim të postuar sot në Twitter, presidenti shkruajti: “Unë e kam udhëzuar Marinën e Shteteve të Bashkuara që të rrëzojë dhe shkatërrojë çdo anije armësh iraniane nëse ata ngacmojnë anijet tona në det”.