Lajme

Tirana nuk do zgjedhje ne Presheve

Burime te sigurta e te aferta me Tiranen zyrtare,jane shprehur sot se askush nga kreret politike te Tiranes,nuk eshte i interesuar dhe i shohin si te demshme per procesin e dialogut Kosove-Serbi,zgjedhjet e parakoheshme ne Presheve.
Pas terheqjes se keshilltates se APNs,Fetanete Mehmeti nga shumica qeverisese,duke kaluar si e pavarur,Kuvendi Komunal i Presheves ka mbet mes 17 keshilltareve te APN’s e LR’s dhe 18 keshilltareve te PVD’s me PDSH’n, sikur dhe 2 keshilltaret e Listes Serbe te Aleksander Vucicit. Derisa Presheva qeverisej me koalicionin “e pa shkruar” APN,LR e Lista Serbe,shumica e dikurshme tashme ka mbetur me 19 keshilltar,nje e pavarur dhe opozita me 18.
Ndonse partit “ne pushtet” jane shprehur te gatshme per zgjedhje te parakohshme,deri sa opozita i ka kundershtuar ato,zera te ndryshem ne Tirane e Prishtine,jane kunder zgjedhjeve,me arsyen se,Lugina e Presheves tashme eshte pjese e dialogut ne Bruksel,dhe marrveshja e shume pritur Shqiptaro-Serbe munde te perfshihet edhe me korrigjim te kufijeve,qe nenkupton perfshirjen e Presheves e Bujanocit nen juridiksionin e Republikes se Kosoves,ce nenkupton qe zgjedhjet ne kete periudhe,vetem se e demtojn procesin e perfundimit te “pajtimit” historik mes shqiptareve dhe serbeve.