Bota

“Tërbohet” Putin, ukrainasit ia vrasin një nga kolonelët kryesorë

Presidenti rus Vladimir Putin ka marrë një goditje tjetër nga ushtria e Ukrainës

Kjo pasi një tjetër nga kolonelët e tij është vrarë në aksion në Ukrainë, raporton Mirror, përcjell Bota sot.

Nënkoloneli Vitaly Slabtsov, 43 vjeçar, ishte një parashutist elitar dhe ai u varros me nderime të plota ushtarake, thonë raportet.

Funerali i nënkolonelit Vitaly Slabtsov, 43 vjeç, i vrarë në Ukrainë (Image: KP Ryazan)

Raportet sugjerojnë se Slabtsov u vra gjatë një operacioni special në Donbas, Ukrainë, megjithëse nuk janë zbuluar shumë detaje në lidhje me vdekjen e tij.

Funerali i Slabtsov u mbajt në Ryazan në Rusinë qendrore, shtëpia e parashutistëve rusë, të premten

Funerali i Slabtsov u mbajt në Ryazan në Rusinë qendrore, shtëpia e parashutistëve rusë (Imazhi: KP Ryazan)

Trupi i tij u vendos në një arkivol të mbyllur, gjë që tregon se ai kishte pësuar plagë shkatërruese në luftë.

Një flamur rus e mbuloi arkivolin derisa u bart për varrim, ndërsa Slabtsov iu dha pas vdekjes Urdhri i Guximit.

Fotografitë e marra nga shërbimi tregojnë disa ushtarakë rusë të pranishëm, me një që mban një fotografi të Slabtsov.

Nënkoloneli Vitaly Slabtsov, 43 vjeç, ishte një parashutist elitar i varrosur me nderime të plota ushtarake, thonë raportet (Imazhi: KP Ryazan)

Slabtsov shërbeu me brigadën e 83-të të sulmit ajror të veçantë me bazë në Ussuriysk, në ekstremin lindor të Rusisë, dhe ishte një nga kolonelët kryesorë rusë të Vladimir Putinit.

Në funeral, punëtorët e varrezave u thanë gazetarëve se kishte tre rreshta varresh të rezervuara për më shumë viktima, duke sugjeruar se ata po presin edhe 70 funerale të tjera.

Punëtorët e varrezave kanë sugjeruar se po presin 70 funerale të tjera në javët e ardhshme (Imazhi: KP Ryazan)

Lajmi vjen pasi nënkoloneli Alexander Kornik, 39 vjeçar, u raportua se vdiq së bashku me tetë ushtarë të regjimentit të tij, me 17 të tjerë të plagosur, pasi ata u goditën gjatë ndërtimit të një ure në rajonin Chernihev.

Gjashtë trupa të ushtarakëve të vdekur nuk mund të hiqeshin nga uji dhe u morën nga rryma e ujit më 27 mars, tha gazetari i lartë ukrainas Roman Tsymbalyuk.