Teknologji

Xiaomi mund të lansoj telefonin me kamerën 48 MP, gjatë një ngjarje sot

Xiaomi po promovon një ngjarje që është planifikuar për 3 janar në Kinë.

Kompania ka lëshuar një poster që nuk jep indikacione se çfarë mund të lansohet në këtë ngjarje, por disa raporte, duke përfshirë MySmartPrice, thonë se Xiaomi do të zbuloj telefonin e parë me një kamerë të pasme 48 megapikselë në këtë ngjarje.

Është e arsyeshme të supozojmë se Xiaomi do të njoftojë telefonin me kamerën 48 megapikselë në ngjarje. Por nuk do të jetë i ashtuquajturi “telefoni i parë në botë me një kamerë 48 megapikselë”, pasi Huawei mori atë kurorë muajin e kaluar.

Huawei përdor një sensor Sony IMX586 në telefonin e tyre dhe është e paqartë nëse Xiaomi ka shkuar me të njëjtin sensor ose një nga një prodhues tjetër.