Lajme

Serbi/ Nga sonte hyn në fuqi vendimi: Nuk guxojnë të mblidhen më shumë se dy persona në një vend

Nga dita e shtune, 4 Prill në oren 13:00 pasdite deri të Hënën në 5:00 të mëngjesit, do të ndalohet levizja për të gjithë, tha presidenti Aleksandër Vuçiq pas mbledhjes së Shtabit të Krizave, por pensionistët mund të dalin të blejnë në markete të dielave nga nga ora 04:00 deri në ora 07:00 e mëngjesit.

Vendimi që hyn në fuqi nga sonte 2 prill 2020 është se ndalohen që dy persona të jenë në një vend.

Pas takimit me ekspert, Vuçiq tha se kishin analizuar situatën aktuale dhe kanë vendosur që të marrin disa masa më rigoroze. Masa me e vështire do të jetë ndalimi i lëvizjes gjatë fundjavës e cila do të hy në fuqi nga 4 prilli ditë e shtune prej orës 13:00 deri të hënën në ora 05:00. Ne kete vendim perjashtohen penzioner të cilët mund të lëvizin të dielën nga ora 04:00 – 07:00.

Si masë kryesore, Vucic njoftoi që do të hyjë në fuqi nga sonte – nuk guxojne te mblidhen më shumë se dy persona në një vend.